Šta je prekršajni nalog?
Prekršajni nalog je akt propisane sadržine koji ovlašćeni organ dostavlja ili uručuje licima za koje postoji sumnja da su izvršili prekršaj koji se kažnjava novčanom kaznom u fiksnom iznosu.
Prekršajne naloge najčešće izdaje MUP nakon izvršenog saobraćajnog prekršaja tako što ih uručuje okrivljenom neposredno nakon opažanja prekršaja. Ukoliko je prekršaj uočen uređajima za nadzor i merenje (npr. radarom) prekršajni nalog će se dostaviti okrivljenom poštom na njegovu adresu prebivališta.
Primio sam prekršajni nalog - šta mogu da preduzmem?
Po prijemu prekršajnog naloga, okrivljeni ima dve opcije: da plati polovinu izrečene kazne u roku od 8 dana od prijema naloga i tako prizna prekršaj koji mu se stavlja na teret ili da u istom roku zahteva sudsko odlučivanje o svojoj odgovornosti za prekršaj.
Ukoliko u roku od 8 dana od prijema prekršajnog naloga okrivljeni ne uplati polovinu izrečene kazne, a pritom ne pokrene postupak sudskog odlučivanja o prekršaju, smatraće se da je prihvatio odgovornost za prekršaj propuštanjem, a prekršajni nalog će postati konačan i izvršan. U tom slučaju, ovlašćeni organ prekršajni nalog dostavlja nadležnom prekršajnom sudu radi sprovođenja postupka izvršenja novčane kazne u punom iznosu.
Osporavanje prekršaja
Okrivljeni može smatrati da postoji neka okolnost koja umanjuje njegovu krivicu ili da u potpunosti nije odgovoran za navedeni prekršaj.
U tom slučaju, potrebno je da okrivljeni potpiše prekršajni nalog na predviđenom mestu i isti u roku od 8 dana od njegovog prijema dostavi nadležnom prekršajnom sudu putem preporučene pošte ili neposrednom predajom u sudskoj pisarnici. Na taj način se inicira sudsko odlučivanje o osnovanosti prekršajnog naloga, te sud donosi rešenje kojim se pokreće prekršajni postupak u kojem će se izvesti potrebni dokazi i naposletku presudom odlučiti o odgovornosti okrivljenog.
Pisana odbrana ili saslušanje
U sudskom postupku, okrivljenom se najpre dostavlja poziv za saslušanje, pri čemu se u jednostavnijim postupcima u samom pozivu može poučiti o pravu da svoju odbranu umesto saslušanja iznese i pisanim putem - tzv. pisana odbrana.
U pisanoj odbrani okrivljeni iznosi činjenice koje mu idu u prilog i predlaže izvođenje dokaza kojim se te činjenice potkrepljuju.
Ukoliko okrivljeni ne podnese pisanu odbranu i ne pristupi na zakazano saslušanje bez opravdanog razloga, sud će okrivljenog oglasiti krivim za prekršaj koji mu se stavlja na teret i pored novčane kazne obavezati ga i na nadoknadu sudskih troškova. Iz tog razloga je važno da okrivljeni bilo samostalno ili preko advokata uzme aktivno učešće u prekršajnom postupku.
Tok prekršajnog postupka
U toku sudskog postupka okrivljeni ima pravo na predlaganje dokaza i iznošenje činjenica koje mu idu u korist, a sud će po potrebi izvesti i druge dokaze i utvrđivati i druge činjenice. Na pretresu se po pravilu izvode dokazi uvidom u isprave, saslušanjem svedoka, a u složenijim slučajevima određuje se i veštačenje. Okrivljeni ima pravo na postavljanje pitanja svedocima.
Okrivljeni ima obavezu da se odaziva na poziv prekršajnog suda, kao i da poštuje red na pretresu.
U prekršajnom postupku koji se inicira po osnovu prekršajnog naloga nije dozvoljeno zaključivanje sporazuma o priznanju krivice.
Presuda prekršajnog suda
Nakon sprovedenog pretresa, kada je činjenično stanje dovoljno utvrđeno, sud će doneti oslobađajuću presudu ili presudu kojom se okrivljeni oglašava odgovornim za prekršaj i tako ga obavezati na uplatu novčane kazne uz naknadu troškova postupka. Umesto novčane kazne za prekršaj može se izreći opomena ako postoje okolnosti koje u znatnoj meri umanjuju odgovornost okrivljenog.
U slučaju zastarelosti i drugim propisanim situacijama, postupak se okončava rešenjem suda o obustavi postupka protiv okrivljenog.
Nakon prijema presude, okrivljeni ima pravo na žalbu. Rok za žalbu na presudu u prekršajnom postupku iznosi 8 dana. Žalba treba da sadrži označenje odluke protiv koje se žalba izjavljuje, navode u čemu je podnosilac žalbe nezadovoljan odlukom, kao i potpis podnosioca žalbe.
Podnošenjem žalbe odlaže se izvršenje presude do donošenja drugostepene odluke.
*Ovaj članak ima informativni karakter i ne predstavlja pravni savet. Ukoliko Vam je potrebna pravna pomoć, obratite se Vašem advokatu ili našoj advokatskoj kancelariji na mejl office@kalicaninlaw.rs ili na telefon 064/4340234.